Bizi arayabilir veya e-posta gönderebilirsiniz. Telefon: 444 26 46 Email:info@animallia.com

TUVALET EĞİTİMİ

Yavru köpeğinizin idrar kesesindeki kasları yeterli güce ulaşmadığından tuvalet alışkanlığı kazanması zaman alır. Bu süre, 6 ay ya da daha uzun olabilir. Tuvalet eğitiminde başarılı olmanızın şartı köpeği devamlı gözetim altında tutmak ve tuvaletini yapacağı anda müdahale etmektir.

Öncelikle köpeğinizin çiş ve kaka yapacağı bölgeyi belirlemelisiniz. Bu bölge köpeğinizin mama ve su kabının çok yakınında olmamalıdır. Köpekler, yemek alanlarına tuvalet yapmak istemezler. Seçtiğiniz bölgeyi birkaç kat gazete kağıdıyla kaplayın. Köpeğiniz her yemek yediğinde,su içtiğinde, uykudan uyandığında onu gazete kağıdının üzerine götürün. Bu işlemi yılmadan tekrarlayın. Tuvalet eğitiminde bütün mesele köpeği şartlandırmadadır. Köpeğin kendi etrafında dönmeye başlaması, etrafı koklaması tuvalet ihtiyacının işaretleri olabilir, bu anları kaçırmamaya çalışın. Bir kez tuvaletini kağıda yaparsa onu okşayın, ödüllendirin ( bisküvi, çiğneme kemiği vs. ). Serdiğiniz kirlenmiş gazete kağıtlarından 1 yaprağı ayırın, sereceğiniz temiz gazete kağıtlarının en üstüne bu kirli yaprağı sererek aynı sabırla bir sonraki tuvaleti beklemeye başlayın. Kağıttaki koku ona doğru yönü gösterecektir. Köpeğiniz tuvaletini istemediğiniz bir yere yaparsa ona bağırmayın ve cezalandırmayın. Köpekler, ceza verenin yanında cezalandırıldığı davranışı yapmamayı çok kısa sürede öğrenir ve sizin olmadığınız anlarda tuvaletini istenmeyen yerlere devam eder. İyi davranışı ödüllendirmek, yanlış davranışı görmezden gelmek köpek eğitiminin temel kuralıdır.    

Köpeğinizi istenmeyen bir yere tuvaletini yaparken görürseniz el çırpıp dikkatini dağıtarak onu hemen gazetelerin üstüne koyun. Köpekler tuvaletlerini gazeteye yapmayı çok kısa sürede öğrenirler. Daha sonra bu gazeteleri sokak kapısına doğru yavaş yavaş taşıyıp, köpeğinize bir yön çizebilirsiniz. Kirli gazetelerden birkaç yaprağı bahçeye sermek, köpeğinizin dışarıdaki tuvalet eğitimine yardımcı olur. Böylece köpeğiniz tuvaletin artık dışarıda yapılması gerektiğini öğrenir. İlk başlarda köpeğinizi her 3 saatte 1 dışarıya çıkartmalısınız. 6-10 haftalık yavru köpeklerde gece tuvalet ihtiyacını giderme zaman aralığı en fazla 5 saattir.              

Pet-shop’larda yavru köpekleri tuvalete çıkmaları için uyaran damla ve spreyler; istenmeyen çiş ve kakaların leke ve kokularını gideren temizlik malzemeleri vardır. Tuvalet eğitiminde bunlar da size yardımcı olabilir.

Dostlarımızdan
Yorumlar :)