Bizi arayabilir veya e-posta gönderebilirsiniz. Telefon: 444 26 46 Email:info@animallia.com

TÜRK KÖPEKLERİ

AKBAŞ ÇOBAN KÖPEĞİ

Anadolu ‘da en yaygın olarak Ankara, Afyon ve Eskişehir civarında yaşayan Milli Evcil Irk Tescilli çoban köpekleridir. Sürüleri koruyan, iklim şartlarına uyum gösteren, kuvvetli, sadık ve zeki hayvanlardır. Genel yapıları sessiz ve sakindir. Fakat bu sakin hayvanlar sürülerini tehdit eden vahşi hayvanlara karşı korkusuz ve acımasızdırlar. Ortalama ağırlıkları 40-65 kg.’dır. Bir rivayete göre, Ural Dağları ve Bolkaç Gölü arasından, Altınordu Devleti ve türevi olan İlhanlılar Devleti döneminde buraya yerleştirilen Orta Asyalı Türk boyları ve Moğol soylarının karışması ile oluşan Karatatar Türkmenleri tarafından Anadolu’ya getirildikleri tahmin edilmektedir. Bir diğer rivayate göre ise Avrupa orijinli Pirene dağ köpeği, Tatra dağ köpeği, Kuvarz ve Komondor gibi iri beyaz ırk köpeklerle akrabadır.
 

TARSUS ÇATAL BURUN AV KÖPEĞİ --(TÜRK POİNTER’İ)

Kaynaklarda pek geçmeyen bu Türk köpeğinin henüz tescili yapılmamıştır. En yaygın olarak Tarsus ilçesinde yaşarlar. Tarsus Mustafa Kemal Anadolu lisesinden üç öğrencinin hazırladığı Çatalburun Projesi, 2002 TUBİTAK Liseler arası proje yarışmasında birinci olmuştur. Öğrenciler 80 köpek üzerinde yaptıkları araştırmalar neticesinde ırk özelliklerini (boy, kilo, kuyruk ve kulak ölçümleri) belirlemişlerdir. Çatalburun Av Köpekleri Pointer ırkına benzeyen hareketli,  hassas, sahibine aşkla bağlanan zeki köpeklerdir. Paris’teki Louvre Müzesinde sergilenen 1600’lü yıllarda yapılmış yağlı boya Çatalburun Av Köpeği resmi, bu ırkın çok eski yıllara uzanan bir geçmişi olduğunun ispatıdır. Çatalburun Av Köpeklerinin İspanyadaki adı Navaro Pointer’dir. İber yarımadasına Emevi Abbasiler tarafından getirilmiştir. Bu köpeklerin ilk olarak bizden mi oraya gittiği yoksa oradan mı bize geldiği bilinmemektedir. Çatalburun Av Köpekleri henüz tescillenemedikleri için saflaştırma çalışmaları yetersiz kalmaktadır. Köpek sahipleri bu köpekleri başka av köpekleri ile çiftleştirip, ırkın bozulmasına sebep olmaktadırlar. Saf ırk köpeklerin sayısının yaklaşık 200 adet olduğu tahmin edilmektedir. Bunların 20 tanesi Tarsus Belediyesi Hayvan Barınağında koruma altına alınmıştır. Koku alma yetenekleri mükemmel olan bu köpekleri Ankara Gölbaşı Narkotik Polisi uyuşturucu aramalarında yıllardır kullanmaktadır.
 

SİVAS KANGAL

Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden Türk boylarının yanlarında köpeklerini de getirdikleri bilinmektedir.  Bir rivayete göre, bu boylardan Sivas’ın Kangal ilçesine yerleşenleri beraberlerinde ilk Kangal köpeklerini Anadolu’ya getirmişlerdir. Bir diğer rivayete göre Yavuz Sultan Selim veya 4. Murat’a Bir Hint Mihracesinin hediyesidir. Osmanlı ordusu doğuya düzenledikleri bir seferde, Sivas’ın Deliktaş bölgesinde bu köpeği kaybetmişlerdir. Tüm aramalara rağmen bulunamayan bu köpek ilk Kangalların atası olmuştur. 17. yüzyılda Evliya Çelebi Seyahatnamesinde bu güçlü köpekleri uzun uzun anlatmıştır. Kangallar, Milli Evcil Irk Tescili almış, Türk Patent Enstitüsü patentli, koruma altında bir Türk köpek ırkıdır. Yurt dışına çıkışları özel izine tabidir. Kangallar, her hava koşuluna uyum gösteren, cesur, zeki, dayanıklı, sadık ve atletik bir çoban köpeği ırkıdır. Sürülerindeki hayvan sayısını bilen, yaklaşık 150-200 kelime anlayan ve günde 20-30km. koşabilen köpeklerdir. Amerika’ya ilk kez 1968 yılında götürülen Kangal köpekleri çok rağbet gördüler. Bu gün Amerika’da birçok Kangal yetiştirme çiftliği vardır. Amerikalı araştırmacı Laura Marker öncülüğünde 1994’den beri Namibya’daki sürüleri vahşi hayvanlardan(özellikle çitalardan) korumak için Amerika’dan getirilen Kangal köpekleri kullanılmaktadır. Yurdumuzda “Ayı Boğan” lakabıyla anılan Kangal köpekleri bu görevi en iyi şekilde yerine getirmektedirler.
 

KARS ÇOBAN KÖPEĞİ

Kars, Ardahan, Artvin, Erzurum, Ağrı ve Iğdır’da sık görülen çoban köpekleridir. Saflığı tescil edilmiş Türk Irk Köpeklerindendir. Yüzyıllardır Kafkasya’nın dağlık bölgelerinde ve Karadeniz-Hazar denizi arasında yaşadıkları tahmin edilmektedir. Güçlü, zeki, koruyucu ve doğa şartlarına uyumlu köpeklerdir. Yabancılara karşı tedirgin, saldırı durumunda tehlikeli köpeklerdir. Bakımları için enerjilerini harcayabilecekleri geniş arazilere ihtiyaç duyarlar. Yurt dışına çıkarılabilmeleri için Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığından izin alınması gerekir.
 

TÜRK TAZISI

Kangal köpekleri gibi Orta Asya’dan göç eden Türk boyları ile Anadolu’ya geldiği tahmin edilmektedir. En çok Anadolu’nun güney ve orta kısımlarındaki sulak alanlarında yaşarlar. İran’ın Saluki tazısına benzerler; ama daha güçlü ve iridirler. Çok iyi koku alırlar ve gözleri çok iyi görür. Genel yapıları sakindir. Bu özelliklerinden dolayı bu köpekler bıldırcın, keklik, tavşan ve tilki avında kullanılırlar. Çok kısa tüylü oldukları için Anadolu’da kışları üstlerini çuval veya çulla örterler. Türk Tazısı, tescilli Türk köpekleri içinde en az sayıya sahip ırktır.16. yüzyıl Türk minyatürlerinde Kanuni Sultan Süleyman’ın şehzadesinin bu tazı ile av yaparken resmedildiği görülmüştür.  Milli Evcil Tescilli Türk köpeklerindendir. Yurt dışına çıkarmak için Askeri Veteriner Eğitim Merkezi Komutanlığından izin gerekmektedir.

Dostlarımızdan
Yorumlar :)