Bizi arayabilir veya e-posta gönderebilirsiniz. Telefon: 444 26 46 Email:info@animallia.com

NARKOTİK KÖPEKLERİ

Birçok kimse narkotik köpeği eğitimde köpeklere uyuşturucu madde verildiğini ve köpeğin bir uyuşturucu bağımlısı olduğunu, köpeğin uyuşturucu aradığı zaman bu maddeye ulaşıp onu yemeye çalıştığını düşünmektedir. Bu düşünce tamamen yanlış olmakla birlikte çok küçük olarak doğru bir yanı da vardır. Narkotik köpeği, eğitim süresi ve  görevde kaldığı süre içinde narkotik maddelerin kokusu ile iç içe olmaktadır (Kesinlikle direkt olarak temas etmez). Örneğin esrar içilen yerde bulunan kişiler nasıl bu maddeden etkileniyorlarsa,  köpekler de bu maddelerin kokusundan bir bakıma etkilenmektedirler. Biliyorsunuz ki köpeğin koku alma duyusu bizden kat kat yüksek durumdadır.

Bu yanlış inanışı açıkladıktan sonra doğrulara aşağıda değinelim.

Narkotik eğitimi en eğlenceli eğitim alanlarından biridir. Çünkü bu eğitimde köpek ile sürekli bir oyun içinde olmakta ve minimum düzeltmelere gerek duyulmaktadır. Her şey köpeğin içgüdülerine ve oyununa bırakılır. Köpek bir eğitim aldığının farkında bile değildir,her zaman çok neşeli olarak size bakar ve yaramaz bir çocuk gibi sürekli  oyun ve hareket isteği içindedir.

Narkotik eğitimine alınacak köpek için bazı testler uygulanır ve bu testleri başarı ile geçen köpek eğitime kabul edilir. Genelde bu testlere katılan köpekler bebeklik döneminden bu yana izlenmektedir ve büyük bir olasılıkla yavruların anne veya babası da narkotik eğitimi almıştır. Köpeğin cevap vermesi istenilen testler şunlardır:

  • Oyun Oynama İsteği: Narkotik köpek eğitiminde aranılan en önemli özelliktir. Köpek top ile veya başka bir oyuncağı ile en üst decede oynama isteği içinde olmalı ve yorulduğunda bile oyuna istekli olmalıdır. Oyun oynama isteği çok yüksek olan köpek narkotik eğitimde başarıyı yakalayabilir ve görevini çok istekli olarak yerine getirir.
  • Dengeli Huy Testi: Köpeğin değişik durumlara verdiği cevap ölçülür. Örneğin insanlardan, yüksek ses ve ani hareketlerden korkmaması gibi.
  • Retrieve Testi: Köpek atılan bir nesneyi geri getirmeli, değişik cisimlerde tereddüt etmemeli ve yorulduğu zaman bile oyuna devam etmelidir.
  • Azimlilik Testi: Saklanan veya gömülen oyuncağı heyecanlı bir şekilde bulunduğu yerden çıkarması istenir.
  • Su Testi: Değerlendirme esnasında yorulan köpek su birikintisinin veya küçük bir derenin önüne getirilir ve oyuncağı derenin diğer yakasına atılır. Adaydan istenilen davranış, su içmeden direkt olarak karşıya geçmesi ve oyuncağı aramasıdır.
  • Yiyecek Testi: Oyuncak bir yiyeceğin yanına atılır ve köpeğin tepkisi ölçülür.
  • Avı Arama Güdüsü: Köpek doğal ortamda koku ile avını takip edebildiği gibi burada da uzağa ve yüksek otların arasına atılan oyuncağı uzun süre aramalı ve bulana kadar aramaktan vazgeçmemelidir.

Eğitimen - Oyuncak Testi: Köpek eğitmenin yanında olduğu halde, oyuncağı kafesin yada başka bir kapının üstünden diğer tarafa bırakılır, köpek oyuncağına ulaşmaya çalışırken eğitimen geri doğru çekilerek köpeğin görüş sahasından çıkar. İstenilen davranış köpeğin oyuncağını almak için büyük bir istek duyması ve bu arada eğitmenini takip etmemesidir.

Eğitim için aranan nitelikleri taşıyan köpek yukarıdaki testlerden başarı ile geçtikten sonra eğitime başlanır. Yukarıda değindiğimiz gibi köpek eğitimin hiç bir aşamasında narkotik maddeler ile temas etmemektedir. Narkotik maddeler özel olarak hazırlanan  çeşitli madde ve değişik şekillerden yapılan oyuncaklar içine saklanır ve bu oyuncaklar ile köpek oynatılarak köpeğe narkotik maddenin kokusunun aslında oyuncağın kokusu olduğu anlatılmaya çalışılır. Yani sizin de televizyonlarda gördüğünüz  gibi köpek narkotik maddenin kokusunu arar ama düşüncesi oyuncağına ulaşarak onunla oynamak, neşeli vakit geçirmektir.

Bu oyuncakların içine dört adet farklı narkotik madde konulabilir. Çünkü araştırmalar köpeğin koklayış esnasında dört adet farklı maddeyi ayırt edebildiğini göstermiştir. Bazıuyuşturucu kaçakçıları köpeğin koku almayacağını düşünerek maddeleri benzin, mazot yada daha değişik keskin kokuların içlerine saklamaktadır. Ancak bu işe yaramaz çünkü  köpek bu durum   için eğitim döneminde eğitilmiştir. Unutmasınlar ki köpeğin burnundan kaçış yoktur.

Narkotik köpeğine koruma veya başka bir görev verilmez çünkü köpeğin sadece narkotik maddeyi bulması başka bir şey ile ilgilenmemesi gerekir ve köpek eğitim anında da çeşitli testlere tabii tutularak da  görevini en iyi şekilde yerine getirmesi istenir.

Narkotik eğitimi bu kadar eğlenceli olmasına rağmen, köpek görevini en iyi şekilde yapması için çoğunlukla kapalı tutulur. Köpeğe oyun izni   yalnızca görev sonunda verilir. Köpeğe anlatılması gereken, görev  yerine gelindiği  ve kafesinden çıktığı anda eğitmeninin gösterdiği bölgeyi araması ve bu arama ne kadar uzun sürse bile bulana kadar devam etmesidir. Köpek yalnızca bu aramanın sonucunda  oyun oynayacağını bilmelidir. Eğitmen de köpekle aynı heyecanı paylaşmalıdır. Yani heyecanlı bir şekilde o da aramaya devam ederek, narkotik maddeyi bulmaya yardımcı olmalıdır. Köpek maddeyi işaret ettiği anda eğitmen köpeği daha da heyecanlandırarak maddeyi ortaya çıkarmasını sağlar ya da biraz köpeği motive ettikten sonra yanında taşıdığı topu veya köpeğin sevdiği oyuncağı ortaya çıkarır ve köpek ile heyecanlı ve aktif bir şekilde oyuna başlayarak, köpeğe hem ödülünü verir hem de bu zehirli maddeleri bulduğu için teşekkür eder. Bu oyundan sonra köpek yine dinlenmesi için kafesine alınır. 

Narkotik eğitimi için en uygun ırklar; Golden Retriver - Labrador Retriever - Alman Çoban Köpeği - Cocker Spaniel gibi koku alma duyusu yüksek köpeklerdir.

Konumuzla alakalı olduğu için belirtelim, narkotik maddeleri bulmak için domuzlara daha eğitim verilmektedir.

 

 

Kaynak: http://kucukucu.net/ e teşekkür ederiz.

Dostlarımızdan
Yorumlar :)