Bizi arayabilir veya e-posta gönderebilirsiniz. Telefon: 444 26 46 Email:info@animallia.com

KÜFLÜ SÜT ÜRÜNLERİNE DİKKAT!!

Hepimiz zaman zaman buzdolabımızda üstü yeşil küf olmuş bir parça peynir veya yoğurt görürüz. Bazı hayvan sahipleri bu peynirleri çöpe atmaktansa kedi veya köpeklerine ikram etmeyi tercih edebilirler. Halbuki bazı küf mantarlarının ürettiği kimyasal maddeler toksik olabilir.

Peynirlerin üstünde oluşan küflerin (küf mantarları) büyük çoğunluğu zararlı değildir; hatta faydalı mantar küfleriyle küflendirilen rokfor, brie gibi peynirler üretilmektedir; ancak mantar küflerinin içlerinden birkaç tanesi çok ciddi zehirlenmelere sebep olabilir. Penitram A ve roquefortine gibi küf mantarları yendikten 1-2 saat sonra kusma, bitkinlik, karın ağrısı, kaslarda titreme, nöbet gibi belirtiler gösteren ciddi zehirlenmelere yol açabilirler. Zehirlenmenin şiddeti yenilen küf miktarı ve hayvanın kilosuna göre değişir. Peynirin küflü yerini kesip atmakla üstündeki tüm mantar küflerinden kurtulamayız. Gözümüzün görmediği küfler peynirin her yerine yayıldığından, yapılacak en doğru iş, küflenmiş süt ürünlerini çöpe atmaktır. Sokak hayvanlarının çöplerden beslendiğini unutmayın. Bu sebepten bu ürünleri çok iyi ambalajlayıp çöpe atmaya özen göstermeliyiz.

Küf mantarından zehirlenen bir hayvanı öncelikle kusturmalısınız. Bunun için donanımlı veteriner kliniklerinde özel iğneler vardır.( Bulunduğunuz yerde bir veteriner hekim yoksa bol tuzlu bir suyu hayvanınıza içirmeyi deneyin) Kusturma ve midenin yıkanması öncelikle yapılması gereken işlemlerdir. Görülen belirtilere ve zehirlenmenin şiddetine göre veteriner hekiminiz gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Ağır seyreden zehirlenmelerde hayvanınızın kalp ve akciğer fonksiyonlarının ciddi takibine ihtiyaç vardır. Bazı vakalar hayvanın şoka girmesi sonucu ölümle sonuçlanabilir.

Dostlarımızdan
Yorumlar :)