Bizi arayabilir veya e-posta gönderebilirsiniz. Telefon: 444 26 46 Email:info@animallia.com

EYVAH !! KÖPEĞİM TIRNAK YİYOR…

Köpeğinizin ayak tırnaklarında mantar enfeksiyonu gibi bir hastalık mevcut değilse, bu tamamen psikolojik sebeplerden kaynaklanan bir davranış bozukluğudur. Tırnak yeme alışkanlığı daha çok aktivitesi yüksek hayvanlarda sıkılmaya ve hareketsizliğe bağlı olarak gelişmektedir. Köpeğiniz tırnak yiyorsa, onu azarlamayın. En iyi yöntem dikkatini başka bir şeye yöneltmektir.Tırnak yediğini gördüğünüzde hemen oyuncağını çıkarıp, onu oyuna davet edebilirsiniz; onu uzun bir yürüyüşe çıkarabilir veya bir çiğneme kemiği ikram edip ilgisini tırnaklarından uzaklaştırabilirsiniz.

Genelde evde uzun saatler yalnız kalan, günlük enerjisini harcayamayan, çok azarlanan köpeklerde tırnak yeme davranış bozukluğu daha sık görülür. Yapılan araştırmalar günlük aktivitesi arttırılan köpeklerin büyük bir çoğunluğunun bu davranıştan vazgeçtiğini göstermektedir.
Köpeğinizin tırnak yeme alışkanlığını önemsemelisiniz, çünkü zamanla tahriş olan tırnak bölgesi mikrop kapıp yaygın enfeksiyona sebep olabilir. Eczanelerde satılan tırnak yemeyi önleyici acı ojeler, köpekler için kullanılan bitter-lime ve bitter- apple  losyonlar (tırnak bölgesine sürmek) size bu mücadelenizde yardımcı  olabilir.

Dostlarımızdan
Yorumlar :)