Bizi arayabilir veya e-posta gönderebilirsiniz. Telefon: 444 26 46 Email:info@animallia.com

KÖPEKLERDE HAYALİ GEBELİK

Bazı dişi köpeklerde kızgınlıktan 6-10 hafta sonra çiftleşme olmamasına rağmen gebelik belirtileri görülür. Bu duruma hayali gebelik denir. (Çiftleşmenin olduğu ama gebeliğin gerçekleşmediği durumlarda da hayali gebelik görülebilir.) Belirtiler fizyolojik ve psikolojik olabilir. Memelerden süt gelmesi, iştah ve kilo artışı, karın ağrısı ve  karında kasılmalar, hareketlerde azalma, karın bölgesinde şişme fizyolojik belirtilerdir. Köpeğin tedirginleşmesi, dışarı çıkmak istememesi, oyuncaklarına  farklı (yavrusuymuş gibi) davranması, doğum için yer hazırlaması hayali gebelik geçiren köpekte gözlemlenen psikolojik değişimlerdir.  Bazı dişilerde fizyolojik değişimler olmaksızın sadece psikolojik değişim görülebilir. Hayali gebeliğin sebebi tam olarak bilinmemektedir. Hormonal değişimlerin en önemli sebep olduğu düşünülmektedir. Köpeklerdeki ileri metaöstrus evresinde prolaktin seviyesindeki artışın  ve progesteron hormonu seviyesindeki azalışın hayali gebeliğin oluşumunda rol oynadığı tahmin edilmektedir.

Hafif seyreden bazı hayali gebeliklerde belirtiler  özel bir tedaviye gerek duyulmadan  birkaç hafta içerisinde  kendiliğinden yok olur. Uzun süren ve tekrarlayan hayali gebeliklerde veterineriniz size uygun bir tedavi önerecektir. Bazı hormon testleri ile sorunun kaynağı anlaşılmalıdır. Bazı sık tekrarlayan durumlarda köpeğinizi kısırlaştırmanız  veya doğum yaptırtmanız önerilebilir. Köpeğinizin memelerinden süt geliyorsa , yavru köpek temin edip emzirmesini sağlamayın . Memelerdeki süt üretimi emildikçe artar. Bu durumda köpeğinizin hayali gebeliği daha uzun sürer.

Sık hayali gebelik geçiren köpeklerde meme tümörü riski artar. Uterus (rahim enfeksiyonları ) ve döl yatağı hastalıklarına daha çok rastlanılır.

Dostlarımızdan
Yorumlar :)