Bizi arayabilir veya e-posta gönderebilirsiniz. Telefon: 444 26 46 Email:info@animallia.com

KÖPEKLERDE DAVRANIŞ SORUNLARI

Köpeklerde de aynı insanlarda olduğu gibi birtakım davranış bozuklukları görülebilir. Bu davranış bozukluklarının psikolojik mi, yoksa fiziksel rahatsızlık kaynaklı mı olduğu ayrımını yapmamız tedavi açısından çok büyük önem taşır. Irksal yatkınlık, kalıtım,  yanlış eğitim, çevresel faktörler (yeni bir eve taşınma,sahip değiştirme, aileye bebek gibi yeni bir ferdin veya başka bir hayvanın eklenmesi vs.)  bazı davranış sorunlarına sebep olabilir. İstanbul Üniversitesinde 100 köpek üzerinde yapılan araştırmaya göre davranış sorunlarının tedavisindeki başarı, hayvan sahiplerinin tutumlarını değiştirmeleriyle ilişkilidir. Köpeklerin kişilikleri 12.haftaya kadar olan süreçte şekillenir. Bu dönemde yalnız kalan, şiddet gören, güvensiz yavrular ileride büyük olasılıkla davranış bozuklukları gösterirler. Bu dönemi sevgiyle geçiren, evdeki bireyleri sayması gerektiğini öğrenen, yalnız kalmayan, enerjisini harcayabilen yavruların ileride davranış bozukluğu gösterme ihtimalleri çok düşüktür.

Köpeğinizin yanlış davranışını ne kadar başında yakalarsanız bunu düzeltmeniz o kadar kolay olacaktır. Unutmayın ki, sabırlı ve tutarlı olmak, yanlış davranışlara sinirlenmemek; iyi davranışları ödüllendirmek pozitif eğitimin temel kuralıdır. Köpeğiniz yanlış davranış sergilediğinde her seferinde ona doğruyu gösterin. (ayakkabınızı yiyorsa, hayır diyin, ayakkabıyı alın, ona bir çiğneme kemiği verin.) Köpeğinizin günlük aktivitesine önem verin. Onunla bol bol oynayın, uzun yürüyüşlere çıkın. Ona yerine getirmesi için görevler verin. (Eve saklayacağınız kemikleri bulması gibi) .Davranış bozukluğu olan köpeklerde fiziksel aktiviteyi arttırmak şarttır. Oyun esnasında her zaman patron siz olmalısınız. Karşılıklı bir oyuncağı çekiştiriyorsanız bir topla at-getir oynuyorsanız oyun sonunda oyuncak mutlaka sizin elinizde kalsın. Liderin siz olduğunu anlaması için gezmeye çıkarken kapıdan önce siz çıkın, eve dönünce içeri önce siz girin.

Saldırganlık gösteren köpeklere ani hareketlerle yaklaşmamak, uyurlarken aniden uyandırmamak,yemek kaplarını ve  oyuncaklarını ellememek (bunun için bir alıştırma dönemi gereklidir), direkt göz teması kurmamak gerekir.

Saldırgan köpeklere eğitimin yanı sıra ilaç tedavisi , kısırlaştırma ameliyatı önerilebilir. Bunun için veterinerinizle görüşmelisiniz. Dışarıda ağızlık takmak çevredeki insanlara bir zarar gelmemesi için gerekli olabilir.. Evde köpeğinize ağızlık takmayın. Çok uzun saatler ağızlık takılması onu daha sinirli yapabilir. Öfkelenen köpeğinizin dikkatini başka bir şeye yöneltmesini sağlayın. Onunla ilgilenmeyip öfkesi geçene kadar onu yalnız bırakmak da alternatif bir yöntemdir. Aşağıda sık rastlanan davranış bozukluklarını görebilirsiniz.

  • Saldırganlık—Bir köpeğin bir insana veya bir diğer hayvana zarar verici davranışlar göstermesidir. Hırlamak, diş göstermek, atak etmek, ısırmak saldırgan davranışlardır. Köpekler sürüler halinde yaşarlar. Hakimiyet kurma, lider olma iç güdüsü saldırganlık sebebi olabilir. Hakimiyet kurma isteği köpekler 16-36 aylık olunca ortaya çıkar. Köpeğin aile fertlerini tanıması, hiyerarşi içindeki konumunu idrak etmesi çok büyük önem taşır. Erkek ve dişiler bölgelerini belirlemek ve korumak için de saldırganlaşabilirler.
  • Korkudan saldırma—Güvensizlik, kaçacak bir yer kalmaması, uygun olmayan cezalandırmalar neticesinde de saldırganlık gelişebilir. Bazı köpekler çok hareketli ufak çocukları onlardan korktukları için ısırırlar.
  • Yırtıcı saldırganlık—Bu hayvanlardaki avlanma içgüdüsünden kaynaklanır. Köpekler genellikle diğer hayvanlara karşı yırtıcı saldırganlık gösterirler. Bisikletlere,arabalara atak etmek de bir saldırganlıktır. Bu tip köpeklere başka hayvan ve insanlara zarar vermemesi için dışarıda ağızlık takılması gerekebilir.
  • Oyunda saldırganlık—ufak hırlamalar, zararsız dişlemelerdir. Dozu artmadıkça önemsiz küçük saldırganlıklardır.
  • Kıskançlık—Oyuncaklarını, evdeki bir bireyin ilgisini, yiyeceklerini kıskanabilirler. Özellikle yemeğini kıskanıyorsa, yemek yerken elinizle sevdiği bir ödülü lokma lokma başının üstünden tabağına bırakın. Böylece köpeğiniz elinizi sevdiği yemeklerle ilişkilendirecektir. Aranızdaki güven gelişince o yemeğini yerken yavaşça uzanıp ödül verin ve mama kabını havaya kaldırıp tekrar yerine koyun. Aynı alıştırmayı kıskandığı oyuncağını ağzından almak için de yapabilirsiniz.
  • Yalamak—Doğalarında karşısındaki diğer köpeği sakinleştiren, onun liderliğini kabul ettiğini ifade eden bir karşılama ifadesidir. Ayrıca yavru köpekler karınları acıkınca da annelerini yalarlar. Köpeğinizin sizi yalaması bir hoş geldin veya karnım aç ! anlamına gelir. Çok uzun süre yalnız kalan hayvanlar evdeki bazı zeminleri, kendi patilerini saatlerce yalarlar. Bu şekilde mutluluk hormonu salgıladıkları tespit edilmiştir. Bitter apple, bitter lime gibi ürünleri köpeğinizin yalamasını istemediğiniz yerlere sıkabilirsiniz.
  • Dışkı yemek— Bazı köpekler yalnız kendi, bazıları ise başka hayvanların (at,kedi,diğer köpeklerin dışkıları) dışkılarını yiyebilirler.Bu durum köpekte paraziter enfeksiyonlara sebep olabilir.Stres, içgüdü (iz bırakmama), alışkanlık,  metabolik ve sistematik hastalıklar (gıdaların iyi sindirilememesi) , ilgi çekme, mineral-vitamin eksikliği dışkı yemenin başlıca sebepleridir. Veterinerinizden dışkı tahlili isteyin. Böylece sorunun sindirim probleminden kaynaklanıp kaynaklanmadığından emin olun. Sindirim sorunu tespit edilirse, köpeğinizin beslenmesini tekrar düzenlemeniz gerekecektir. Köpeğinizin dışkı yediğini gördüğünüzde bağırmayın; ilgisini başka yöne çekin. Aşırı reaksiyon gösterirseniz köpeğiniz sizin ilginizi çekmek için gözünüzün içine baka baka dışkı yemeğe devam edecektir.
  • Kemirmek—kemirmek köpeklerin doğalarında vardır. Bu şekilde dişlerini kaşır ve temizlerler. Özellikle 4-6 aylık köpeklerin diş değiştirme dönemlerinde kemirme ihtiyaçları artar. Kemirdikleri objenin yanlış olduğunu ona anlatmalısınız. Kemirmemesi gereken bir şeyi kemirdiğini gördüğünüzde sinirlenip, bağırmayın. Yavaşça hayır deyin, objeyi ağzından alın ve ona kemirmesi için bir çiğneme kemiği verin. Yanlışı anlatmak için doğruyu göstermeniz köpek eğitiminde çok önemlidir. Köpekler bazen duvarları, taşları kemirirler. Bu davranış stres ve sıkıntıdan kaynaklanabileceği gibi mineral eksikliğinden de kaynaklanabilir. Veterinerinizden test yapmasını isteyin. Bitter lime ve bitter apple ürünleri burada da size yardımcı olacaktır.
  • Havlamak ve Ulumak—Köpek sahiplerini en zor durumda bırakan sorunların başında gelir. Çevrenin rahatsız olması şikayetlerin resmi kurumlara varmasına sebep olabilir. Köpekler ben buradayım, acıktım, sıkıldım, korktum, mutluyum, kızgınım demek için havlarlar. Irksal özelliklerde havlamada etkilidir. Maalesef bir köpeğin havlamamasını sağlamak çok zordur. Havladıklarında aferin dememek,onu ne amaçla olursa olsun havlamaya teşvik etmemek gerekir. Havladığı zaman bağırmadan’’ sessiz ol!’’ deyip, elimizde tuttuğumuz bir çan veya zili çalıp ilgisini başka yöne çekmek, susunca aferin demek bir eğitim metodudur. Havlayan köpeğe bağırmak,havladığında kucağa almak sorunu iyice içinden çıkılmaz hale getirecektir.

Dostlarımızdan
Yorumlar :)