Bizi arayabilir veya e-posta gönderebilirsiniz. Telefon: 444 26 46 Email:info@animallia.com

BANYO ZAMANI!

‘Köpeğimi ne sıklıkta yıkamalıyım?’ veteriner hekimlerin çok sık duyduğu bir sorudur. Buna verilebilecek en doğru cevap ‘’kirlendiği zaman’’dır. Her köpeğin banyo ihtiyacı farklıdır. Köpeğin yaşadığı ortam, tüy yapısı bu sürenin belirlenmesinde ana etkenlerdir. Köpeğiniz yağmurlu kış günlerinde dışarı çıktığında ayakları kirlenebilir. Bu durum köpeğinizin ‘’kirlendiği’’ anlamına gelmez. Duru suyla ayaklarını silmeniz veya ayaklarını yıkamanız yeterli olacaktır. Köpeklerin banyo ihtiyacı ayda bir veya iki kereyi geçmemelidir. Yavru köpekler 4 haftalık olduklarında yıkanabilirler.

Banyonun püf noktaları:

Öncelikle köpeğinizi tarayın. Tüylerdeki kıtıkları açın. Köpeğinizi kıtıkları açmadan yıkarsanız, bu kıtıklar ıslanınca keçe haline gelir ve hiç açılmazlar. Kıtıkların daha kolay açılması için satılan özel kremler/losyonlar işinizi
kolaylaştırabilir. Her gün taranan köpeklerde kıtık oluşmaz. Bir sebepten köpeğinizin her tarafı kıtık olmuşsa açmakla uğraşıp, canını yakmayın. Tüyleri aşırı çekiştirerek cildinin tahriş olmasına sebep olursunuz. Böyle durumlarda köpeği tıraş ettirin ve tıraştan sonra uzayan yeni tüyleri her gün tarayarak tekrar kıtık oluşmasına mani olun.

Eğer köpeğinizin tüylerine yapışmış boya, sakız gibi maddeler varsa banyodan 24 saat önce bunların yumuşaması için bitki-mineral yağı gibi karışımlar sürün. Köpeğinizi yıkamadan önce bu yapışkan maddeleri tüylerden temizlemeyi deneyin. Çıkmayanları makasla kesin; ondan sonra yıkamaya başlayın.

Köpeğinizin kulaklarının içine su girmemesi için pamuk koyun. Bu pamuklar çok küçük olmamalıdır; çünkü kulağın içine kaçabilir. Eğer köpeğinizin gözüne sabun/şampuan kaçmasından korkuyorsanız, gözlerine birer damla bitkisel yağ damlatabilirsiniz. Yine de köpeğinizin yüzünü şampuanlamanızı önermeyiz. Köpeğin yüzünü sabunsuz duru suyla yıkamanız daha uygundur.

Veteriner hekiminize nasıl bir şampuan/bakım kremi kullanmanız gerektiğini sorun. İnsanlar için üretilmiş şampuanlar köpeğinize alerji yapabilir. Banyoya girmeden önce gerekli miktarda şampuanı bir bardak suyun içinde sulandırın, böylelikle az miktarda şampuanı köpeğinizin tüm vücuduna sürebilirsiniz.

Köpeğinizi kendi duş teknenizin içinde yıkıyorsanız, zeminine köpeğinizin kaymaması için plastik bir sergi serin.

Yıkama suyunun çok sıcak olmamasına dikkat edin. 38-40 derece ideal ısıdır.

Köpeğinizi banyoya sokmadan önce ihtiyacınız olan tüm malzemeleri hazırlayın. Yıkama esnasında bunlar elinizin altında olmalıdır. İhtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

  • Şampuan-bakım kremi
  • Yıkama süngeri
  • Ufak tefek kıtıkları açmak için bir tarak, fırça
  • Ayak ve vücut havlusu
  • Fön makinesi—insanlar için kullanılan fönler sıcak hava üfler. Bu fönler köpeklerin derilerini kurutur, tahrişe sebep olur. Köpek kuaförleri köpekleri kurutmak için kuvvetli ılık/serin hava üfleyen özel fönler kullanırlar. Köpeğinizi sık yıkıyorsanız bu fönlerden almanızda yarar vardır. Evdeki fönünüzü kullanacaksanız maksimum sıcaklıkta olmamasına, çok yakın mesafeden üflememesine dikkat edin. Eğer size yardım eden birisi varsa, o fönü tutarken, siz de köpeği tarayın.
  • Banyodan sonra köpeğinizi nemli bırakmayın. Mantara sebep olan organizmalar nemli ortamları sever.
  • Köpeğinizi iki kere durulayın. Üstünde, ayaklarında köpük kalmadığına emin olun.


Köpeğinizi bahçede yıkıyorsanız havanın sıcak olmasına dikkat edin. Soğuk günler dışarıda banyo yaptırmak için uygun değildir. Köpekler vücut ısılarını korumakta zorlanırlar; bu durum özellikle yavru köpekler için tehlike oluşturur. Bazı köpekler yıkanmayı pek sevmez, korkabilir. Böyle bir durumda köpeğinizi sakinleştirmek için yumuşak bir ses tonuyla konuşun, onu  okşayın. Onu azarlar, sesinizi yükseltirseniz korkusu artacak ve asla yıkanmaktan hoşlanmayacaktır. Eğer köpeğiniz küçük ırksa ve yıkanmaktan çok korkuyorsa siz de küvete onunla beraber girebilirsiniz. Bu şekilde güveni artacaktır.

Köpeğinizin uzayan tırnaklarını da kesmeyi ihmal etmeyin. Eğer nasıl yapılması gerektiğini bilmiyorsanız denemeyin, çünkü canlı dokuyu keserek kanamaya sebep olabilirsiniz. Köpeklerin tırnakları dibinden kesilmez. Tırnağın içindeki pembe canlı dokudan sonraki kısım kesilmelidir( Bu konuda veterinerinizden yardım alabilirsiniz). Köpeklerin tırnak makasları özeldir. Evinizdeki tırnak makasları bu işlem için uygun değildir.

Dostlarımızdan
Yorumlar :)