Bizi arayabilir veya e-posta gönderebilirsiniz. Telefon: 444 26 46 Email:info@animallia.com

KÖPEK ALMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER

1.ÖNCEDEN BİLGİ EDİNME
Bir köpek almadan önce köpek bakımı ile ilgili kapsamlı bilgi edinmelisiniz. Beslenme, sağlık, genel bakım, eğitim gibi konularda bilgi edinmek; ileride karşılaşabileceğiniz sorunlara karşı hazırlıklı olmanızı sağlar. Bu bilgileri hemen hemen tüm köpek bakımı kitaplarından edinebilirsiniz. Yavru bir köpek alacaksanız,anneden 8 haftadan önce ayırmayın. Anneden vaktinden erken ayrılan köpeklerin, büyüdüklerinde güven sorunu yaşayan ,agresif köpekler olma ihtimali daha fazladır.Ayrıca anne sütünü yetersiz alan yavrularda bağışıklık sistemleri iyi gelişmez ve sık sık hastalanırlar.Köpeklerde genel karakter 16.haftaya kadar şekillenir.

2.IRK SEÇİMİ
Alacağınız köpeğin ırkına karar vermelisiniz. ( Irk seçiminden kastettiğimiz sadece cins köpek ırkları değildir.) Boy, kilo, tüy yapısı vs. dikkate almanız gereken unsurlardır. Unutmayın ki hayalini kurduğunuz köpek sizin yaşadığınız ortama uygun bir ırk olmayabilir. Çok iri köpeklerin küçük apartman dairelerinde; soğuk iklim köpeklerinin yılın 5-6 ayının sıcak yaşandığı şehirlerde bakılmaması gerekir. Evde küçük bir çocuk varsa çocuklarla iyi anlaşan ırklar seçilmelidir.

3.KÖPEĞİNİZE ZAMAN AYIRMAK
Köpekler, tamamen sahiplerine bağımlı hayvanlardır. Çok uzun saatler çalışıyorsanız ve köpeğiniz bu saatleri yalnız geçirmek zorundaysa köpek almadan bir daha düşünmenizi öneririz. Buna rağmen bir köpek sahibi olmak istiyorsanız; köpeğinizi gezdirecek, besleyecek bir yardımcı eleman gibi çözümlere gitmelisiniz.

KÖPEK ALMADAN ÖNCE KENDİNİZE SORMANIZ GEREKEN SORULAR
 

1.Yavru köpeğinizin tuvalet terbiyesi bitene kadar, evinizdeki çiş ve kakaları sabırla temizleyebilecek misiniz?
2.Evde uçuşan tüyleri görmezden gelebilecek misiniz?
3.Evdeki diğer aile fertleri de sizin kadar istekli mi? Her biri sizin kadar hayvan seviyor mu?
4.Bütçeniz, bir köpeğin bakım, sağlık ve beslenme giderlerine müsait mi?
5.Bunun, ortalama 15 yıl sürecek bir beraberlik olduğunu düşündünüz mü? Başka bir ülkeye taşınmak, iş değiştirmek, işe başlamak gibi radikal değişiklikler yapmayı düşünüyor musunuz?
6.Yağmur, kar demeden köpeğinizi günde en az 2 kere dışarıya çıkarabilecek, yorgun argın eve geldiğinizde sıkılmış ve sizi özlemiş köpeğinizle ilgilenip, onunla oyun oynayabilecek misiniz?
7.Bayramlarda, tatillerde programınızı köpeğinize göre yapabilecek misiniz? Siz yokken köpeğinizin bakımını organize edebilecek misiniz?
 

Bunların hepsine evet diyorsanız sizi çok mutlu edecek, koşulsuz sevecek bir dostla yeni hayatınıza başlamak için hazırsınız demektir.
Yeni aldığınız yavruyu önce bir veteriner hekime götürüp sağlık kontrollerini yaptırmayı unutmayınız.

Dostlarımızdan
Yorumlar :)