Bizi arayabilir veya e-posta gönderebilirsiniz. Telefon: 444 26 46 Email:info@animallia.com

KEDİNİZİ EVDE BEKLEYEN TEHLİKELER

1-Zehirli bitkiler

Bazı bitkiler zehirlidir. Kediler, çiçeklerle ve yapraklarıyla oynamayı sevdikleri için bu bitkiler kedilerimiz için tehlike oluşturabilirler.

Zehirli bitkilerin listesi:Devetabanı, dieffenbachia, aşk merdiveni, aşk sarmaşığı, açelya, beyaz zambak, boncuk fasulye, çuha çiçeği, domates yaprağı, fulya, fil kulağı, hint keneviri, incir yaprağı(suyu), kalem kaktüsü, karanfil, kaynana dili, elma- kayısı- kiraz çekirdeği, kasırga otu, kuşkonmaz, küstüm otu, küba defnesi, mısır, mısır sapı, nergis, okaliptüs, ökse otu, porsuk ağacı, renkli nergis yaprağı, sardunya, siklamen, sarmaşık, soğan, şeker kamışı, yabani yasemin, zakkum, zambak.

2-Elektrik prizleri & elektrik kabloları

Kediler, özellikle yavru kediler çok oyuncu hayvanlardır. Yuvasından çıkmış prizler, açıktaki kablolar onlar için oyuna davet olabilir. Eğer kediniz varsa boştaki kabloları elektrikçinize toplatın ve plastik bir kanal içine aldırın. Priz yuvalarını sık sık kontrol edin.

3-Kimyevi Maddeler

Deterjanlar, benzinli maddeler, boyalar, böcek ilaçları ağızları sıkı kapalı olarak kedinizin açamayacağı kapalı dolaplarda saklanmalıdır.

4-Makineler

Kediler, kuytu ve karanlık yerleri seven meraklı hayvanlardır. Çamaşır ve kurutma makinenizin içini çalıştırmadan önce mutlaka kontrol ediniz. Buzdolabı, bulaşık makinesi gibi makinelerin motorları da kedinize cazip gelebilir. Kedinizin buralara girmemesi için gerekli önlemleri almalısınız. Mutfaktaki sıcak ocaklar, saplı kızartma tavaları da dikkate alınmalıdır. 

5-Pencereler

Yüksek katlardan birinde oturuyorsanız, pencerenizi telletmenizi şiddetle öneririz. Uçan bir sinek, karşı çatıdaki bir kuş kedinizin aniden camdan dışarı atlamasına sebep olabilir. 

6-Çekmeceler ve Dolaplar

Kediler patileriyle kapalı çekmeceleri ve dolapları açıp içlerine girebilirler. Çocuk emniyeti için satılan kilitler sizin de işinize yarayabilir.

Dostlarımızdan
Yorumlar :)