Bizi arayabilir veya e-posta gönderebilirsiniz. Telefon: 444 26 46 Email:info@animallia.com

KEDİLERDE ZEKA

Kediler zeki, yetenekli, stratejik, avcı hayvanlardır. Ne istediklerini iyi bilir ve onu elde edene kadar pes etmezler. Yapılan araştırmalar sonucu kediler zeka sıralamasında maymun ve şempanzelerin biraz altında yer almışlardır. Eğitime çok uygun olmamaları kedilerin zeki olmadıkları anlamına gelmez. Kediler sahiplerini iyi gözlemler ve işlerine yarayabilecek her türlü bilgiyi hafızalarına kaydederler. Michigan Üniversitesi Hayvan Davranışları bölümünün yaptığı araştırmalara göre köpeklerin hafızası 5 dakika ile sınırlıyken, kedilerin hafızası 16 saattir. Bu hafıza süresi maymun ve orangutanlarınkinden daha uzundur. Ne var ki kedilerin hafızası selektiftir, yalnız işe yarar bilgiler hafızaya kaydedilir.

Kediler sosyal hiyerarşiyi anlar. Birden fazla kedinin yaşadığı evlerde ast-üst ilişkisi oluşur ve kediler bu hiyerarşik düzene göre yaşarlar. Kedilerin en iyi öğretmenleri anneleridir. Yavru kediler annelerini gözlemler ve ondan gördüklerini taklit ederler. Ev kedileri aynı şekilde sahiplerini gözlemler ve işlerine yarayabilecek hareketleri taklit ederler. Odaların kapılarını açmayı, içinde ödüllerin olduğu çekmeceleri çekmeyi hep gözlemleyerek öğrenirler. Yuvarlak kapı kollarının hangi yöne çevrilince açılacağını dahi bilirler. Kedilerin sorun çözme konusunda köpeklerden daha başarılı olduğu da bilimsel bir gerçektir.

Kediler anatomik olarak da çok avantajlı hayvanlardır. Bir kedi 60 kilohertze kadar olan sesleri duyabilir. Bu yan odada yürüyen bir fındık faresinin çıkaracağı sestir. Kulaklarının içinde iyi duymasına yardımcı olan 30 kas vardır. İnsanın kulağında sadece 6 kas olduğunu düşünürsek kedinizin 4 oda öteden buzdolabının kapağının açılma sesini duyup, mutfağa gelmesine şaşırmamalı.        

Hangi kedi ırklarının daha zeki olduğu konusunda yapılmış birkaç çalışma olmakla beraber bunların hiçbiri çok kapsamlı bilimsel çalışmalar değildir. Bu araştırmaların sonucuna göre melez ırklar saf ırklardan daha akıllı kedilerdir. Saf ırklardan Savannah, Bengal, Sphynx, Cornish Rex, Egyptian Mau, Havana Brown, Ocicat, Peterbald, Manx, Siyam, Russian Blue, Somali ve Balinese kedilerinin zeki ırklar olduğu belirlenmiştir.

Dostlarımızdan
Yorumlar :)