Bizi arayabilir veya e-posta gönderebilirsiniz. Telefon: 444 26 46 Email:info@animallia.com

KEDİLERDE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

Kedilerin diş ve diş etleri de aynı insanlarınki gibi bakım ister. Gerekli bakım yapılmazsa, diş taşları, çürükler, diş eti hastalıkları oluşur. Kedilerde diş eti hastalıkları diş çürüklerinden daha sık görülür. Yavru kedilerde 20 adet geçici, yetişkinlerde 30 adet kalıcı diş vardır. Süt dişleri kediniz 4 haftalıkken çıkmaya başlar, ve genellikle 24-28 haftalık olunca yerlerini kalıcı dişlere bırakmak üzere düşerler. Diş değiştirme döneminde yavruların iştahında azalma görülebilir. Diş etlerindeki şiddetli kaşıntı yavruyu rahatsız edecektir. Yavru kedinizin süt dişlerini haftada 2-3 kez bir çay kaşığı yemek sodasına batırdığınız yumuşak bir diş fırçasıyla fırçalayabilirsiniz. Kediniz kalıcı dişlerine eriştikten sonra, dişlerini pet shoplarda satılan özel diş macunu ve diş fırçaları ile haftada 2-3 kez fırçalamaya devam etmelisiniz. İnsanlar için üretilmiş diş macunları kediniz  için uygun değildir. İçerdikleri Florid kedilerin midelerini rahatsız eder. Ayrıca çok miktarda Florid’in  toksik etkisi vardır. Kediler çabuk öfkelenen, sıkıntıya gelemeyen hayvanlardır. Dişlerinin fırçalanmasına yavru döneminde alıştırmazsanız, ileride size müsaade etmeyecektir.

Kedinizde diş taşlarının oluşumunu azaltmak için kuru mamayla beslemek, diş fırçalamasını ihmal etmemek  ve yılda bir kez veterinerinize ağız-diş kontrolü yaptırmak bu hastalıklara karşı alınacak belli başlı tedbirlerdir.

Başlıca diş-ağız sağlığı problemleri

PLAK : Bakteri, tükürük, dökülmüş epitelyal hücreler, yemek artıkları dişi kaplayan ince bir tabaka oluşturur; buna plak denir. Bu tabakalar fırçalanıp temizlenmezse, zamanla kalınlaşıp sertleşir ve TARTAR oluşur. Dişlerde biriken plak zamanla gingirada yangı, diş sınırında kızarma ve şişmeye sebep olur. Gerekli temizlik ve bakım yapılmazsa, diş etlerinde şiddetli kanama görülür, rahatsızlık periodontal hastalığa(dişin bağlayıcı dokusunda bozulma) dönüşür. İlerleyen periodontal rahatsızlığın sonucunda kemik kaybına yol açan endotoksin maddeler açığa çıkar; bu da diş kökünü etkisi altına alarak diş çürüklerine sebep olur. Diş diplerinde sarı-kahverengi birikintiler, kötü ağız kokusu,kızarmış diş etleri,ağızdan akan pembe renkli salya ağız-diş hastalıklarının belirtileridir.Yumuşak mamayla beslenen 5 yaş üstü kediler daha risk altındadır.

Diş plakları fırçalamakla; diş taşları ise veteriner hekiminizin uygulayacağı CAVİTRON denilen cihazlarla temizlenir. Periodontitis ve gingivitis için antibiyotik tedavisi de gereklidir.Temizlik sonrası ağız ve dişlerin temiz kalmasını sağlamak için jel ve sprey ağız bakım ürünleri tavsiye edilir.

Dostlarımızdan
Yorumlar :)