Bizi arayabilir veya e-posta gönderebilirsiniz. Telefon: 444 26 46 Email:info@animallia.com

HAYVANLAR DA YAS TUTAR…

Aynı insanlar gibi hayvanlar da bir arkadaşlarının veya sahiplerinin ölümü üzerine yas tutarlar. 1996 yılında American Society for Preventing of Cruelty to Animals derneğinin yaptığı araştırmaya göre, sevdiklerini kaybeden kedilerin %46’sı daha az yemek yemeye başlıyor. %76’sı daha çok, ya da daha az miyavlıyor. %65’inde en az 4 davranış değişikliği gözlemleniyor. Daha az uyumak, daha fazla uyumak, içe kapanmak, agresyon göstermek, sahibine aşırı ilgi göstermek  bu davranış değişimlerinden birkaçıdır. Nadir de olsa bazı hayvanlar bu yas döneminde yemeden içmeden kesilerek kendilerini ölüme mahkum edebiliyorlar.

Bazı hayvanlar kaybettikleri arkadaşlarını, sahiplerini günlerce pencere önünde oturup bekliyorlar. Tüm odaları gezip,  günlerce evin içinde onu arıyorlar…Bu hal geride kalanlar için çok üzücü bir manzara oluşturur. Ev halkından birinin ölümü herkes için çok üzücü bir olaydır. Bu tip üzücü olaylar yaşandığında geride kalanlar kendi acılarıyla baş etmeye çalıştıkları için evdeki hayvanın biraz ihmal edilmesi olağandır.

Böyle bir durumda ne yapmak gerekir?

Eskilerin söylediği gibi ‘’zaman en iyi ilaçtır’’ lafı hayvanların yas dönemi için de geçerlidir. Zamanla kediniz-köpeğiniz bu duruma alışacak ve uyum sağlayacaktır. Bu zaman zarfında onunla biraz daha fazla ilgilenmelisiniz. Onunla konuşun, bol-bol okşayın. Alıştığı rutinleri aksatmayın (yine aynı saatte dışarı çıkarın, aynı saatte oynayın, aynı saatte besleyin vb.). Davranış değişikliklerini görmezden gelin. Bazı hayvanlar eve çiş-kaka yapmaya başlayabilir. Böyle bir durumda onu azarlamayın, cezalandırmayın. Bu tip davranış bozuklukları genellikle kısa bir süre sonra kendiliğinden geçer.

Eğer çalışıyorsanız ve geride kalan hayvanınız evde tek başına kalacaksa bu işleri biraz daha zorlaştıran bir durumdur. Uzun saatleri yalnız geçirmek zorunda kalan hayvanınızın yas süresi biraz daha uzun ve zorlu geçebilir. Böyle bir durumda evden çıkmadan bir radyo açmak, televizyonu açık bırakmak işe yarayabilir.

Ölen hayvanınızın arkasından hemen bir başka bir hayvan almayın. Evdeki diğer hayvanınızın arkadaşının yokluğuna alışmasını bekleyin. Yapılan araştırmalar, yas dönemi bitmeden eve gelen yeni hayvanının işleri daha da zorlaştırdığı yönündedir. Böyle bir durumda geride kalan hayvan, hem giden arkadaşının yokluğuna alışmakta, hem de yeni gelene uyum sağlamakta zorlanacaktır. Geride kalan hayvanın davranışları normale döndüğünde ona yeni bir arkadaş getirebilirsiniz.

Dostlarımızdan
Yorumlar :)