Bizi arayabilir veya e-posta gönderebilirsiniz. Telefon: 444 26 46 Email:info@animallia.com

HAMSTERLARDA ÜREME VE EVCİLLEŞTİRME

Çiftleştirilecek dişi ve erkek hamsterlarınız en az 4 aylık olmalıdır. Dişiler genellikle 4 günde 1 kızışma gösterirler ve mart’tan ekim’e kadar üremeye yeteneklidirler. Eğer çiftleşme için uygun zaman değilse, dişi erkeğe yakınlaşma fırsatı tanımaz ve saldırır. Bu kavgalar çok şiddetli ve tehlikeli olabilir. Çiftleştirmeye uygun zaman olup olmadığını anlamak için onları bir odada serbest bırakıp, gözlemleyin. Bir odada serbest bırakamıyorsanız kesinlikle erkeği, dişinin kafesine koymayın. Dişiler kendi kafeslerinde daha saldırgan olurlar.  Dişi, erkeği görmezden gelirse uygun zaman değildir. Eğer uygun zamansa dişi, erkeğin yanaşmasına müsaade eder ve hareketsiz bekler. Çiftleşme genelde 30-40 dk sürer. Gebelikleri 15-18 gündür. Yavru sayısı 1-16 (genellikle 7 ) olabilir. Yavrular tüysüz ve gözleri kapalı doğar. Yavruların doğumundan sonraki 2 hafta boyunca anneyi rahatsız etmeyin, yavrulara bakmaya çalışmayın. Tedirgin olan anne yuvayı bozabilir, hatta yavrularını dahi yiyebilir. 1 aylık olan yavruları ayrı kafeslere almanız gereklidir.

Gebe dişiye, süt veren anneye ve katı gıda almaya başlamış minik yavrulara haşlanmış yumurta ve süt tozu karışımını minik porsiyonlar halinde takviye olarak verebilirsiniz.

EVCİLLEŞTİRME

Evcilleştirmek için en ideali yavruların 4-7 haftalık olmasını beklemektir. Yavruyu yeni kafesine alışması için birkaç gün rahatsız etmeyin.

Günlük yemeğini kafes tabanına elinizle koyun ama hamsterı ellemeyin. Elinizden korkmamaya başladığını gördüğünüzde parmağınızla yavaşça sırtını okşayın. Aranızda yeterli güven oluşunca yavaşça avucunuzun içine alabilirsiniz. Hamsterlar korktuklarında kulaklarını geriye doğru kıvırırlar. Bu durumdaki hamsterinizi elinize almak için ısrar etmeyin, ısırılabilirsiniz.

Dostlarımızdan
Yorumlar :)