Bizi arayabilir veya e-posta gönderebilirsiniz. Telefon: 444 26 46 Email:info@animallia.com

SAĞIR BİR KÖPEKLE YAŞAMAK

Köpeğiniz doğuştan veya enfeksiyon hastalığı, zehirlenme ve yaşlılıktan dolayı sağır olabilir. Bu tüm hayvan sahipleri için üzücü ve zor bir durumdur fakat biraz sabır, ilgi ve dikkatli bir eğitim sürecinden sonra sağır köpeğiniz diğer köpekler gibi mutlu ve uzun bir hayat yaşayabilir. İleri yaşlarda sağır olan köpeklerin eğitimi daha kolaydır çünkü birçok şeyi zaten öğrenmişlerdir (tuvalet eğitimi, temel komutlar vb.). Eğer köpeğiniz doğuştan sağırsa eğitim süreci biraz daha uzun olabilir.

Dikkat edilecek hususlar:

  • En önemli nokta tutarlı bir iletişim yolu bulmaktır. Sağır köpeklerle iletişim kurabilmek için aynı insanların kullandığı gibi bir işaret diline ihtiyacınız olacaktır. Yapılan araştırmalar sağır köpeklerin 65 işareti öğrenebildiğini göstermektedir. Bu işaret dilini kendiniz yaratabilirsiniz. Önemli olan işaretleri hatırlamanız ve değiştirmemenizdir. Mesela kurabiye için parmaklarınızla C harfi (cookie) yapabilirsiniz. Köpeğinize kurabiye vermeden önce bu harfi gösterin sonra kurabiye verin. Göreceksiniz ki çok kısa sürede köpeğiniz birçok işaretin ne anlama geldiğini öğrenecektir.
  • Sağır köpeğiniz gözleriyle ‘’görür’’. Bu yüzden evde veya dışarıda, her zaman köpeğinizin görüş alanında olmaya özen gösterin.
  • Köpeğinizi yanınıza çağırmak için el feneri, lazer gibi ışık kaynaklarını kullanabilirsiniz. Işığı gördüğünde yanınıza gelen köpeğinizi her seferinde ödüllendirmeyi unutmayın.
  • köpeğinizin size bakmasını istiyorsanız ayağınızı yere vurun. Köpeğiniz çıkan sesi duyamasa da vibrasyonu hissedecektir. Size baktığında onu okşayın veya ödüllendirin.
  • köpeğinizin boynuna bir çan takın. Böylelikle siz onun nerede olduğunu anlayabilirsiniz.
  • Köpeğinizi çevresi kapalı alanlarda serbest bırakın. Eğer böyle bir bahçeniz yoksa asla serbest dolaşmasına izin vermeyin. Köpeğinizin serbest hareket edebilmesi için çok uzun tasmalar kullanabilirsiniz.
  • Her zaman çok emniyetli gövde tasmaları kullanın. Sağır köpekler için tasmadan kurtulmak çok tehlikeli olabilir. Aniden caddeye fırlayabilir veya kaybolabilirler. Muhakkak isim ve adres künyesi olmalıdır. Künyeye köpeğin sağır olduğunu yazmanızda büyük fayda vardır.
  • Yurtdışından sağır köpekler için özel üretilmiş vibrasyonlu (uzaktan kumandalı) boyun tasmaları temin edebilirsiniz. Bu tip tasmalar köpeğinizi yanınıza çağırmanız açısından size yardımcı olur. Vibrasyonlu tasmalar şok veren tasmalardan değildir; satın alırken yanlışlık yapmayın.
  • Dışarıdaysanız çevreye karşı çok dikkatli olun çünkü köpeğiniz başka hayvanları, arabaları, çevresindeki tehlikeleri duyamaz.

Dostlarımızdan
Yorumlar :)