KÖPEKLERDE WOBBLER SENDROMU (WS)

 Wobbler Sendromu köpeklerin boyun bölgesindeki disklerin hatalı şekillenmesin den kaynaklanan bir sinir sistemi hastalığıdır. WS’li köpeğin omurilik kanalındaki darlık zamanla omurilik üzerinde artan bir baskı oluşturur; bu baskıdan dolayı sinir iletimi zayıflar, kısmen engellenir. Köpeğin yaşı arttıkça darlık da artar, baskı daha şiddetlenir, hayvan vücut koordinasyonunu sağlayamaz hale gelir. İlerlemiş WS hastalığının sonunda köpeğin felç olma riski vardır. WS’in oluşum sebebi tam olarak bilinmemektedir. Kalıtsal ve edinsel sebeplerin hastalığın şekillenmesinde etkili olduğu düşünülmektedir. Her ırktan köpek WS olabilir, fakat Danua(Great Dane), Doberman ırkı köpekler bu hastalığa genetik olarak yatkındır. WS’li köpeklerin %80’ni bu 2 ırktan çıkar. Boxer, BullMastif, Borzoi, German Shepperd, Dalmatians, Samoyed, Labrador, Golden Retriever, Bassed Hound bu hastalığa yatkın diğer köpek ırklarıdır. Bu hastalığa yatkın köpekleri aşırı atlatıp, zıplatmamak gerekir. Yaşlı köpeklerde görülen intervertebral disk dejenerasyonu ve disk çıkıklarının da WS’e sebep olduğu düşünülmektedir. Servikal bölgede medulla spinalisin baskısı ile şekillenen nörolojik lezyonlar genellikle C2-C7 aralığında oluşur.

 

  

WS Hastalığı Danua gibi dev ırklarda 1 yaş civarında, Doberman ve benzeri ırklarda ise 4-5 yaş civarında şekillenir. İlk şikayet olarak köpek ensesini elletmemeye, ellendiğinde huysuzlanmaya başlar. Boynun yay şeklini alması tipiktir. Halsizlik, yürüme isteksizliği bunu takip eder. Bir süre sonra arka ayaklarda koordinasyon bozukluğu başlar. Bunu ön ayaklarda koordinasyon bozukluğu takip eder. Köpek paytak, kısa adımlarla yürümeye başlar.Hastalığın ilerlemesiyle felç durumu oluşabilir.

 

Beslenme bozukluklarının da WS hastalığına sebep olduğu düşünülmektedir. Aşırı protein ve kalsiyum alımı, fosfor ve vit-D eksikliği omurlar arası ankiloz vb. bozukluklara sebep olabilir.

 

WS tedavisi çok zor bir hastalıktır. Sinir iletişimini arttıran, yangı ve ağrı azaltmaya yönelik ilaçlar kullanılır. Hareketleri kısıtlamak, uzun süreli kafes istirahati önerilebilir. Bunlar tedavide yeterli olmaz. Tek tedavi yöntemi ameliyattır. Fakat vertebra ameliyatları çok zor ve ayrı uzmanlık alanı gerektiren ameliyatlardır; dünyada ancak sayılı merkezlerde başarıyla yapılabilir.

 

Categories:

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir