KÖPEKLERDE HYPOPARATHYROİDİSM

Boyun bölgesinde yer alan parathyroid bezleri salgıladıkları parathyroid hormonu (PTH) sayesinde kandaki calcium (kalsiyum) ve fosfor konsantrasyonunun gerekli seviyelerde kalmasını sağlarlar. Kalsiyum, hücre membranlarının (zarları) sodyum geçirgenliğini dengeler; iskelet-kalp-çizgisiz kasların (mide, bağırsak, rahim ve mesaneyi oluşturan kaslar) gelişimine ve çalışmasına yardımcı olur. Vücuttaki kalsiyumun %99’ ı kemiklerde, %1’ i hücrelerin içinde, %0.1’ i ise plasmada bulunur. Kandaki kalsiyum oranı düşerse parathyroid hormonları devreye girer ve ihtiyaç duyulan kalsiyum kemiklerden çekilir. Tedavi edilmeyen hastalarda zaman içerisinde kemik yapısı zayıflar ve kemikler deforme olur. Kemik yoğunluğundaki azalma sonucunda pelvis ve omurgada anormal gelişim ve deformasyon oluşur. Hypoparathyroidism köpeklerde ender görülen bir hastalıktır.

Hypoparathyroidism, parathyroid bezlerinin tahrip olarak veya ameliyatla alınması sonucunda yeterli parathyroid hormonu (PTH) salgılayamamasıyla şekillenen bir metabolizma hastalığıdır. Düşük PTH, kandaki kalsiyum ve fosfor konsantrasyonunun da düşmesine sebep olur. Şekillenen hypocalcemia nörolojik ve neuromuscular (sinir-kas yapısı) sorunlara sebep olur. Köpeklerde görülen hypoparathyroidism hastalığının sebebinin bağışıklık sistemi merkezli bir tahribat olduğu düşünülmektedir.

Hastalığın belirtileri:

*anorexia

*ataxia-istemli hareketlerde düzensizlik, dengesizlik

*kusma

*ishal

*kilo kaybı

*ateş

*batın bölgesinde rahatsızlık, gerginlik

*baston yutmuş gibi yürüme

*halsizlik, güçten düşme

Tedavi edilmeyen hastalarda kalsiyum eksikliği kalpte myocardial fonksiyonların bozulmasına ve bradycardia’ya (kalp atışının düşmesi) sebep olur. Bazı vakalarda gözde bilateral küçük/nokta katarakt şekillenmesine de neden olabilir. Hastalığın tedavisinde ana prensip kalsiyum miktarını yeterli seviyede tutarak sekunder (ikincil) problemlerin iyileştirilmesine yöneliktir.

Categories:

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir