KÖPEKLERDE HYPERTHYROİDİSM

Thyroid (tiroid) bezinden salgılanan thyroxine hormonu vücudun metabolik hızını ayarlayan ana hormondur. Görevlerinin başında protein & karbonhidrat & lipit metabolizmasını düzenlemek gelir. Bu hormonun aşırı salgılanması sonucu vücudun metabolik hızı artar ve tüm sistem bu olumsuzluktan etkilenir. Throxine hormonunun aşırı salgılanmasından gelişen hastalığa hyperthyroidism denir. Hastalığa sebep olan etkenlerin başında tümörler/nodüller (thyroid adenoma, tyroid adenomatous guatr vb.) gelir. Bu tümörler throid loblarının tekinde veya her ikisinde birden oluşabilirler. Genellikle 6-8 yaş aralığındaki hayvanlarda görülür (hyperthyroidism köpeklerde nadir görülen bir hastalıktır).

Hyperthyroidismin belirtileri:

*aşırı iştaha rağmen kilo kaybının oluşması

*huzursuzluk, sinirlilik

*irritasyon, aşırı hareketlilik

*idrarda artış

*aşırı su içme

*solunumun hızlanması

*dışkılamada artış

*zaman zaman oluşan ishal

Hastalığın tedavisinde radyoaktif iodine tedavisi, oral medikasyon (ağızdan alınan beta-adrenergic bloker), anormal thyroid bezinin cerrahi yöntemlerle alınması gibi yöntemler uygulanabilir.

Hastalığın teşhisi için kan analizleri yapılmalıdır (T4, T3, Free T4; TSH ölçümleri vb.). Etkene göre tedavi belirlenir. Tedavi edilmeyen uzun seyirli hyperthyroidism hastalarında thyrotoxic kalp hastalığı (kalp yetmezliği) oluşabilir.

Categories:

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir