KÖPEKLERDE BRACHYCEPHALİC SENDROM (BS)

Brachycephalic kelimesi Latince brachy (kısa) ve cephalic (baş) kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Brachycepalic köpeklerde alt çene normal, üst çene basıktır. Kısa burunlu ve basık yüzlü köpeklerdir. Bu özellikteki köpekler diğer ırklardan daha kısa bir kafatasına sahiptir. Burun pasajlarındaki anormallik solunum yollarındaki direncin artmasına sebep olur.

Lhasa-Apso, Bostao Terrier, Pekingese, Pug, Boxer, Griffon Bruxellois, King Charles Spaniel, İngiliz ve Fransız Bulldog, Shih-tzu brachycephalic ırkların başında gelirler. Bu köpeklerde güç-gürültülü solunum, yutma-kusma hareketi (gag reflexi), egzersiz intoleransı, kusma görülebilir. Yemek yeme esnasında aspirasyon pnömonisi oluşabilir ve hava yutmaya bağlı olarak gastrointestinal problemler şekillenebilir. Bazı köpeklerde BS basit şikayetlerle kendini gösterirken, bazı köpeklerde solunum yetmezliğine bağlı boğularak ölümler gelişebilir.

 

  

Basık suratlı köpeklerde üst solunum yollarında en ufak bir daralma solunum güçlüğüne sebep olur. Bu durum üst solunum yollarındaki (-) basıncın artmasına ve yumuşak dokunun akut veya kronik olarak ileriye itilmesine sebep olur. Basıncın azalmasına bağlı olarak pulmoner ödem oluşur. Ödeme ve oksijen alımındaki azalmaya bağlı olarak kalp yetmezliği gelişir, ve hastalık ölümle sonuçlanabilir.

Brachycephalic sendromun patofizyolojisi tam olarak anlaşılamamıştır. Bazı araştırmacılar bu hastalığa burun kanallarındaki darlığın sebep olduğunu düşünüyorlar. Ne var ki burun kanalları dar olmayan Norwich ve Norfolk Terrierleri de brachycephalic sendromu gösteren köpek ırklarıdır.

  

 

Bu sendroma sebep olan faktörler 4 grupta toplanır.

*Burun deliğindeki darlık

*Yumuşak damağın geriye doğru anormal uzaması

*Soluk borusu darlığı

*Kalp stresi

BS’in tedavisinde burun deliklerinin genişletilmesine ve geriye doğru uzayan yumuşak damağın kesilip küçültülmesine yönelik cerrahi yöntemler uygulanabilir. Fakat bu ameliyatlar her zaman iyi sonuç vermeyebilir. Basık suratlı köpekleri sıcak havalarda serin tutmak, onlara çok ağır egzersizler yaptırmamak, yemeklerini küçük porsiyonlar halinde vermek, mecburiyetler haricinde anesteziden sakınmak alınabilecek tedbirlerdir.

Categories:

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir