KÖPEKLERDE AĞIZ İÇİ TÜMÖRLERİ

Köpeklerde ağız içi tümörleri diş eti, diş alveolleri, dudaklar, tonsiller, damak, yutak bölgesinde görülür. Yapılan araştırmalara göre görülen tümörlerin %6’sı kötü huyludur. Labrador, Golden Retriever, Saint Bernard, Boxer, Cocker, Doberman Pincher, Terrier, Kangal, Alman Kurt Köpeği, melez ırk köpekler ve pigmentasyonu yüksek köpekler ağız ve yutak tümörlerine daha yatkındır. Ağız içi tümörler orta yaş ve üstü köpeklerde(6-10 yaş) daha sık görülür. Erkek köpeklerde görülme oranı daha yüksektir( %70). 1977-2005 yılları arasında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin yaptığı bir araştırmaya göre kedi ve köpeklerde görülen 1465 tümörün 93 tanesi ağız tümörüdür.

Çiğneme güçlüğü, kötü nefes kokusu, salyada artış, ağzı kapatamamak, beslenme yetersizliğinden oluşan kilo kaybı, yüzde şişlik ağız tümörlerinin belirtileridir. Köpeğinizin ağzında tümörel bir oluşum gördüğünüzde vakit kaybetmeden veterinerinize gitmelisiniz. Kötü huylu tümörler metastaz yaparak çene, boyun, farenxin arkasındaki lenf yumrularına ve akciğerlere sıçrayabilir. Akciğer metastazı gerçekleşmiş köpeklerde öksürük, solunum problemi görülür.

 

Köpeklerde ağız içi tümörler 4 gruba ayrılır:

*Malignant Melanom—Orta yaş ve üstü köpeklerde daha sık görülen poliferatif karakterli kötü huylu tümörlerdir. Ağız ve yutak içinde tekli tümörler olarak görülürler. Genellikle diş eti, yanak ve dudak mukozasında oluşur ve kısa bir sürede tüm ağız içine ve yutağa yayılırlar. Genel yayılması kemik dokuya doğrudur. Gecikilmiş vakalarda lenf ve akciğer metastazı gerçekleşebilir.

*Fibrosarcom—Daha genç ve erkek köpeklerde daha sık görülen kötü huylu tümörlerdir. Golden Retriever ve Doberman Pincher ırkları Fibrosarcom’a yatkındır. Lezyonlar bağ dokudan köken alan pembe, sapsız ve etli kütlelerdir. Diş eti ve damak gibi yumuşak dokularda ürerler. Daha az metastatik özellikte tümörlerdir. Bu tip tümörlerde cerrahi yöntemler genellikle iyi sonuç verir.

*Squamous Cell Carcinom—Etli, sapsız, gevrek ve genellikle ülseratif kötü huylu tümörlerdir. Orta yaş ve üstü köpeklerde daha sık görülür. Genellikle kemik dokusuna yerleşirler. Biolojik etkileri yerleştikleri bölgeye göre değişir. Metastatik yapıda tümörlerdir.

*Epulisler—bağ dokudan köken alan pembe, etli, sapsız kütlelerdir. Boxer, Golden Retriever, Doberman Pincher ırkı köpekler Epulis’e yatkın ırklardır. Orta yaş ve üstü köpeklerde daha sık rastlanır. Fibromatöz ve Kemikleşmiş Epulis olarak adlandırılan histolojik türleri iyi huyludur. Tedavide cerrahi yöntemler ve koterizaston genellikle iyi sonuç verir. Akantamatöz türü Epulis kötü huyludur. Alt çene ve üst çenenin orta bölümlerindeki diş etlerinde oluşur ve kısa bir sürede çevresindeki bölgede yayılır. Pembe, sapsız, etli ve istilacı tümörlerdir.

 

 

Genç köpeklerde viral hastalıklara bağlı olarak şekillenen tümöral oluşumlara da rastlanır. Bunlar genellikle Papillom karakterli bulaşıcı tümörlerdir. Transmissible Veneral Tümörler de (TVT) köpekten köpeğe bulaşır. Diş minesinden salınan kolumnar epital hücrelerden ve çevresindeki bağ dokudan köken alan Fibroameloblostoma ve Ameloblastoma türü iyi huylu tümörler de köpeklerde sık görülür. Bu tümörler yeme, çiğneme ve yutkunma sorunlarına sebep olurlar. İlerlemiş vakalarda köpeğin beslenmesi özafagusa uygulanan bir sonda yardımıyla yapılabilir. Bazı nazal (burun) tümörler de damak boyunca yayılarak ağız içine ulaşabilirler. Bu tümörler de iyi veya kötü huylu olabilirler. Köpeklerdeki ağız tümörleri türleri ve bölgelerine göre değişik şekillerde tedavi edilirler.Tedavide cerrahi yöntemler, cryosurgery (dondurarak ameliyat) radyasyon tedavisi, kemoterapi tedavisi uygulanabilir. Doğru teşhis için biyopsi uygulanmalıdır.

Categories:

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir