DİABETES İNSİPİDUS

ADH (anti diuretic h.) hormonu hipotalamusda sentezlenip, hipofizde depolanır. Bu hormonun görevi idrarın küçük hacimlerde toplanmasını sağlamaktır. ADH’ nin sentezinde veya salgılanmasında oluşan bir sorun bu hormonun yeterli üretilememesine sebep olur. ADH yetmezliği köpeğin çok sık ve aşırı miktarlarda idrara çıkmasına neden olur. Bu hastalığa Diabetes İnsipidus (İD) denir. Köpek aşırı miktarda idrar yaptığı için devamlı su kaybeder. Doymak bilmeyen bir susuzluk çeker ve devamlı su içer. Dİ hastalığı her ırkta, her yaşta görülebilir. Kedilerde köpeklere oranla daha nadir görülür. Dİ’li hayvanların gün boyunca içecek su sıkıntısı çekmemeleri çok önemlidir. Yeterli su bulamayan hasta hayvanlarda susuzluğa bağlı olarak ciddi sekunder (ikincil) hastalıklar şekillenebilir.

 

Hastalık iki formda görülür:

 hipofizer (beyin kaynaklı ) iD—beyindeki bir hasar, tümör (kanser), enfeksiyon, kist veya kanama ADH hormonunun üretilememesine veya yeterli salgılanamamasına sebep olur. (Bu etkenler hipofiz bezinde veya nörohipofizel hatta sorunlara sebep olarak ADH hormonun üretilmesine mani olurlar)

nephrogenic (böbrek kaynaklı) İD—bu vakalarda kandaki ADH seviyesi yeterli olmasına rağmen böbreklerdeki suyun geri çekiliminde ve/veya idrarın toplanmasında sorun vardır. Böbrekler ADH hormonuna gerekli reaksiyonu göstermezler.

Böbrek kaynaklı İD’ye sebep olan hastalıklar:

  • Kronik böbrek yetmezliği
  • Pyelonefritis
  • Polikistik böbrek hastalıkları
  • İlaç toksikasyonları
  • Hiperkalsemi / hipokalsemi
  • Hiperadrenokortisizm /hypoadrenokortisizm
  • Kongenital sebepler—(nadir)
  • İdiopatik sebepler

Dİ’nin belirtileri:

*aşırı miktarda ve sık aralıklarla idrara çıkmak

*doymak bilmeyen bir susuzluk, aşırı su içme

*sersemlik, oryantasyon ve koordinasyon bozukluğu

*beyinde tümör kaynaklı Dİ ‘li hastalarda nöbetler görülür.

Bazı Dİ’li köpekler sınırsız su erişimine sahiplerse hayatlarını sorunsuz yaşayabilirler.

Hastalığın (ve etkenin) teşhisi için kan analizleri, ultrason, serum biyokimya paneli, idrar tahlilleri/kültürü, safra asitleri testi, thyroid testleri, adrenal bezlerin testleri ve en önemlisi ‘su-yoksunluk testi’ gerekebilir. Tedavide etkene göre ADH türevleri (desmopressin vb.), chlorpropamide, thiazide diruetic, tuz kısıtlaması uygulanabilir.

 

Categories:

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir